JÖJJ, SZENTLÉLEK ÚRISTEN!
Azt hiszem, különös hely a mi országunk. Széltében-hosszában tele van költők szobrával. Tudok várost, amelynek a területén legalább öt Petőfi-szobor van (néhány évvel ezelőtt megszámoltam), és ebből három teljes alakos. De nem hiszem, hogy akad falu vagy város, ahol ne lenne Petőfi utca, vagy Arany János utca, Ady Endre utca. Mi ez?
Be kell vallani, hogy a magyar nép nem különösképpen versolvasó népcsoport. Ha valaki felmérné, hogy a lakások polcainak hány százalékán van Ady kötet, lehangoló eredmény jönne ki. Tehát mitől a szobrok, mitől az utcanevek?
Nem tudom a választ. Szabadjára engedem a gondolataimat. Az ősi zsidóság példájából tudjuk, hogy micsoda tisztelet övezte a prófétákat. Amit ők mondtak, azt a nép szentírásnak tekintette, évszázadokon át, nemzedékeken keresztül hagyományozta. Sőt a zsidó próféták szavait a keresztény vallások is átvették, máig tiszteletben részesítik. Hittétel náluk, hogy a próféták a Szentlélek sugalmazását közvetítik (ő szólt a próféták szavával). Amit tehát a próféta szólt, az magának az Úrnak az üzenete volt.
Nem kételkedem abban, hogy a tizenkilencedik, huszadik századi nagy költőinka magyarság prófétái voltak. Határozott véleményem, hogy például Vörösmarty Szózat-a az első szótól az utolsóig prófécia.
Boldog idők, amikor még léteztek költők! Ma is vannak, talán soha nem voltak ennyien. De ha durván felvetjük a kérdést, hogy melyiküknek lesz szobra Budapest egy kiemelt helyén száz év múlva, melyikükről neveznek el utcát Kisbürgözdön, csóváljuk a fejünket. Nincs ilyen! A Szentlélek, úgy látszik, cserbenhagyott bennünket.
Kisiskolás koromban, a nyári szünet utáni első napon az egész iskola a templomba vonult. Azt mondták, hogy veni szankte lesz. Így nevezték a tanévkezdő szertartást. Később, amikor kissé megtanultam latinul, megértettem, hogy ez tulajdonképpen a Veni sancte spiritus kezdetű imára utalt: "Jöjj, Szentlélek Úristen!" A harmadik isteni személy segítségét kérte a diákság a tanév indításához.
Ma természetesen nincs ilyen tanévkezdő szertartás a magyar "világi" iskolákban. Bár ismerve közoktatási intézményeink jelenlegi állapotát úgy vélem, nem ártana egy kis égi áldás.